1 anlatılan ileride olacaklar yada olma ihtimali olanlar değil tam da bugün bizim yaşadığımız haldir.

bölümün olaysal örgüsü kısaca şu şekildedir. İnsanlar 21 yaşına geldiklerinde kendi sorumluluklarına kavuşuyor ve zorunlu olarak çalışmaya başlamaktadırlar. bu çalışma da enerji üretimine katılmak için pedal çevirmedir. Pedal karşılığında elde edilen sanal puanlarla da (adı gelir oluyor bugün ) avatarlarına ve kendi yaşamlarını devam ettirecek ihtiyaçlarını karşılamaktadırlar.

Bölümün oyuncusu Bing Madsen de böyle bir ortamda hayatının monotonluğu içerisinde kardeşi öldüğü için ondan kalan puanlarla çok da çalışma heveslisi olmadan günlerini geçirmektedir. Çalıştığı bölümde ki birisinin ölmesinin ardından yerine gelen Aby adlı bayanla birlikte hayatı değişecek ve bir amaç kazanmış olacaktır. Çünkü Aby hem güzel hemde sesi hoştur. Madsen Aby’nin yetenek yarışmasına katılmasını istemiş,yarışmaya katılmak için gereken bilet parası olan 15.000 puanı da kendisinin tüm puanları karşılı vermiştir. Aby yarışmaya gitmiş ,sesi ve şarkısı çok beğenilmiş ama ses sanatçısı istenmediğinden (1-2 yıl ihtiyaçları yoktur) porno sektörü teklif edilmiş o da kabul edip bir kanalda çalışmaya başlamıştır.
Buna öfkelenen Madsen gereken bilet parasını kazanmak için aylarca durmadan ve harcama yapmadan çalışarak bileti almış ve şowmen olarak sahneye çıkmıştır. Asıl amacı sahnede yaşadıkları hayatın anlamsızlığını ve boşluğunu haykırmaktır. Haykırmıştır da ve şovun sahipleri bunu beğenip onada kanallarında iş teklif etmişler oda kabul ederek aynı akıbeti paylaşmıştır.

Madsen şov için sahneye çıktığında söyledikleri şöyledir.

“Biliyorum ki buraya çıkmalı,dikilmeli ve beni dinlemenizi sağlamalıydım.
Gerçekten dinlemeli diğer zamanlarda yaptığınız gibi dinliyormuş gibi bir tavır takınmanızı değil.
Yüzleriniz de hissettiğinizi görmek görmek istedim
Sizin burada gördükleriniz insan değil.Burada insanları değil otları görüyorsunuz.
Ot ne kadar sahteyse ,o kadar seviyorsunuz. Çünkü sahte otlar artık işe yarayan tek şey.Midemizin kaldırabildiği tek şey onlar. Aslında tek şey değil .Gerçek acı ve gerçek ahlaksızlığı da kaldırabiliyoruz. Şişman bir adamı kazığa geçirip deli gibi gülersiniz. (bölümde temizlikçi olarak çalışan insanlardan bir çoğu şişmandı ve çalışan insanların çalışırken hoşça vakit geçirmesini sağlamak için izleyebildikleri eğlence programlarından birisi de şişmanlarla alay edilmesiydi.) Çünkü bunu hak ettik. Biz çalışırken o kaytardı. Haydi ona gülelim. Çaresizlikten,aklımızı öylesine kaybettik ki daha iyisini düşünemiyoruz. Bildiğimiz her şey sahte ot yığını ve bok satın almak.Birbirimizle böyle konuşuyoruz,kendimizi bok satın alarak ifade ediyoruz.
black3
Bir hayalim mi var.en büyük hayalimiz var olmayan avatarımız için bir uygulama almak.
Orada bile değil.
Var olmayan şeyler satın alıyoruz.
Bize gerçek bedava ve güzel bir şey gösterin.
Gösteremezsiniz.
Evet
Bu bizi mahvederdi
Böyle bir şey için çok uyuşuğuz .Boğula bilirdik bile.
Şaşılacak derece de çok şeye dayanabiliyoruz,bir mucize yakaladığımızda onu küçük küçük parçalara ayırarak dağıtıyorsunuz. Ondan sonra da onu büyütüp,paketleyip,10000 filtreden geçiriyorsunuz.Taki bir dizi anlamsız ışık haline gelene kadar. O sırada biz de gece gündüz bisiklete biniyor ,nereye gidiyoruz.
Ne için güç üretiyoruz?Hepsi küçücük hücreler ve ekranlar.
Benim yaptığım hiç bir şeyin sizin için anlamı olmadığı için s..yim sizi?
Onu alıp batağa sokup (Abby ‘i kastediyor) ,kemiklerine kadar çökertip ,bir şakaya çevirdiğiniz için,milyonlarca şakanın arasında bir şakaya daha.
Var olduğunuz için …”

Artık hayatımızın ellerimizden yavaş yavaş çıkmaya başladığı şu günler de yarınların bizleri nereye sürüklediğidir aslolan. Bunu görebilmek ve yaşamaya az da olsa tutunabilmek uğrunda gayret sarfedebilmektir. İnsan olduğumuzun ve insan olmanın ünsiyet kurma gerektirdiği ,başkalarıyla göz temasının ne olduğunu, konuşmanın ,paylaşmanın yada birilerine kızabilmenin ne kadar da önemli olduğunun farkına varabilmektir.

Yaşadıklarımız ve anılarımız sanalın etrafında olmaya başladıysa eğer bir şeylerin kaybolmaya başlaması da doğaldır artık.Orada her şey sahtedir. Sadece gösterilmek istenen yönlerimiz yada yüzlerimiz görünürdedir. Ya görünmeyen tarafımız.Tıpkı ayın görünmeyen tarafının karanlık olması gibi bizim karanlık taraflarımız nerdedir. Beşer tarafımız yani hayvani tarafımız.Gerçi çoğu zaman insanlara insani özelliklerimiz içerisinde hayvani taraflarımızı da gizleyerek de olsa gösteririz farkına varmadan.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s