Black Mirror 1.sezon 3.bölüm (Hayat Hikayen)

grean İnsan hafızasının çoğu aslında gereksiz şeylerle doludur.Çoğu güvenilir değildir. Aslında insan olmamızın tamda gereğidir bu.Hafızamızın eskiyen anıları altlara doğru iteklemesi ve bir süre sonra da unutulmasıdır.Ya da başka bir açıdan bakıldığında hiç bir şeyi unutmayacak şekilde hafızamız olsaydı durumumuz ne olurdu.Aslında dizinin bu bölümünde tamda bu soruyu merkeze alıp cevap vermeye çalışmışlar.

Bölümün geçtiği zaman diliminde insanların gördüklerini kaydedip tekrar izleyebildikleri ve bu anılarını multimedialara aktararak başka insanlarla paylaşabildikleri Grain adı verilen aletler icat edilmiştir. Bu aletler sol kulak arkasına takılmakta ve göz ve kulakların duyumlarını otomatik olarak kaydetmektedir. bu kaydettiği görüntüleri de zaman tünelinde ilgili tarihe yerleştirerek kategorilenmesini sağlayabilmektedir. Böylece artık mahrem kendisi içinde olsa kalmayacaktır.Aslında bugün bunun sosyal medyada belli bir ölçekte de olsa uygulandığını görmekteyiz. Bir çok platformda zaman tüneli uygulaması desteklenmekte ve yapıp etmelerimiz zamansal boyutuyla gösterilebilmektedir. Hatta bir çok özel anılarımızı başkalarına gösterebilme telaşındayızdır artık. ama gösterdiklerimiz sadece gülen ,eğlenen yani haz alan taraflarımızdır. Acıyan ve kederlenen taraflarımız yoktur bu alemde.Çünkü onlar en temel insani hasletlerimizdir ve acizliğimizin göstergeleri olduklarından paylaşılmayı hak etmiyorlardır.

Avukat olarak hayatını sürdüren Liam bir iş başvuruşu dönüşünde eşinin de bulunduğu arkadaşlık partisine gider.Orada eşinin arkadaşlarıyla tanışır ama bu arkadaşlardan jonasın eşiyle muhabbetinin farklı olduğunu farkeder.Parti sonrasında evde eşiyle tartışmaya başlar.hem eşinin hemde jonasın hal ve hareketleri şüphe gerektirecek şekildedir. Eşi jonasla eskiden kısa süreli bir ilişki yaşadıklarını söylesede liam ikna olmaz. Sabah olduğunda jonasın evine gidip Grain’in de ki eşinin anılarını sildirir.Anılar silinirken ki bir resim karesi evlilik yaşamının nasılda yalanlar üstüne kurulu olduğunun kanıtıdır aynı zamanda. Evine döndüğünde eşine olanların hepsini anlattırır ve yollarını ayırır.

Dizinin ilgili bölümünde ki konu örgüsü kısaca yukarıda ki gibi özetlenebilir. burada asıl vurgulanan şey teknolojinin imkanlarının gündelik yaşamtılarımızda getirdikleri kadar götürdükleridir. Çıplak insanın yani hiç bir alet edavat kullanmayan insanın fıtri bir takım istitadlarının yaşamlarımızı devam ettirmek için en elzem şeyler olduğudur. eğer bunlarla oynamaya kalkarsak bedelleri ağır olur.unutmamak gerekir ki hiç birimiz tanrı değilizdir ve tüm insanların aklını toplasak da tanrı olamaz.dolayısıyla insan için neyin iyi neyin kötü olduğunun kararını tanrıya bırakmalıyız.

bölüm daha önceki bölümlere göre vasattı diyebiliriz. cinsel içeriklerin ön plana çıkartılmasının(önceki bölümlerde bu kadar değildi) sebebi de sanırım bu vasatlığı perdeleyebilmekti. buna rağmen yine de üzerinde düşünülecek bir konunun dillendirilmesi bağlamında önemlidir.

bölümün en önemli sahnesi liamın grain’ini çıkartığı ve anılarından vazgeçtiği sahneydi. kuşkusuz orwel’ in de belirttiği üzere hafıza hem bireylerin hem de toplumların yönlendirilmesi için çok önemlidir. bir toplumun geleceğini yönetmek için hafızasını yönetmek gerekir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s